Selam

Bu Yazıda Sizlere iPhone - iPad Simülatöründe neyi yapıp neyi yapamayacağımızı, simülatör üzerinde geliştirme yaparken dikkat etmemis gereken husuları birlikte inceleyeceğiz.

   Macintosh tabanlı iOS simülatörünü, Apple her yeni işletim sistemi çıkardığında güncellemektedir. Buna rağmen simülatör üzerinde geliştirme yaparken dikkate almaniz gereken en önemli husus simülatörün gerçek cihazlarla aynı performasta çalışmayacağıdır. Çünkü cihaz tamamiyle kendi kaynaklarını kullanırken ve bu donanımlar aynı cihaz serisine ailt olan tüm cihazlarda aynıyken (Ram miktarı, Cpu hızı, data yazma okuma hızı), Simulatorda üzerinde çalıştirdığınız Macintosh un hızına bağlı olarak farklılık göstermesi normaldir.

   Simülatör Macintosh üzerindeki framework ve kütüphaneleri kullanmaktadır. Sadece simülatör üzerinde test ve debug ettiğiniz bir uygulamada gerçek cihazda oluşabilecek bug ve sorunları göremeyebilirsiniz.

   Simülatörde pekçok donanım eksiktir.Simülatör üzerinde on board kamera veya hareket ölçer yoktur.Bağzı Macintosh laptoplarda bulunan hareket sensöründen alınan verler ile cihazdan alınan veriler kesinlikle örtüşmeyecektir Simülatörü kulalnırken bunu gözönünde bulundurunuz. Simülatörde titresimle ilgili işlemlerin sonuçları da alınamaz. Multitouch özelliği tam olarak verimli şekilde test edilemez.

  Simülatör üzerinde basic keychain security işlemleri desteklenmez. Bir Uygulama "Push Notification" için Apple'a kayıt olamaz. bu gibi işlemler ancak gerçek bir iPad yada iPhone üzerinde geliştirilebilir.

  Diğer bir fark ise ses sistemindedir. bu kısım simülatöre tam olarak entegre edilmemiştir.

  Yani simülatörün uygulama testi için önemli bir rol oynadığını söylemek mümkün değildir. Simülatör genellikle hızlıdır ve simülatörde programı yükleyip denemek genellikle daha kolaydır

  Herşeyi şöyle bir toparlarsak simülatör hoştur güzeldir kolay ve hızlıdır ama hiçbirzaman gercek cihaz testinin yerini tutmayacaktır.


Yorumlar (1) -

arif çakıroğlu
arif çakıroğlu
5.10.2010 17:54:32 #

Bilgilerinizden faydalanmamızı sağladığınız için çok teşekkür ederim. iOS hakkında daha fazla makale yayınlayabilmeniz dileğiyle

Yorum ekle

  Country flag

biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading