Selam

iOS'ta Geliştirme yapabilmek için iOS Developer Program'larından birine kaydolmuş ve  Intel Tabanlı, Mac OS X'in güncel sürümünü kullanan bir bilgisayarada sahip olmanız gerekmektedir. Mümkünse iPad,iPhone yada bir iPod sahibi olmanızda testler esnasınada cihaz üzerindede test yapabilmek için oldukça faydalı olacaktır.Ücretli bir programa kayıt olmanız durumunda işlemler 24 saat ile 72 saat arası sürebilmektedir.

SDK'yı İndirmek

iOS Geliştirme Programlarından birine kayıtlıysanız http://developer.apple.com/iphone adresinden kullanıcı adı ve şifreniz ile sdk yı indirebilirsiniz şu anki güncel sürüm 3.2.4'tür ve 2-3 gb civarındadır. Bu SDK Sayesinde çeşitli geliştirme ,tasarım ve test araçlarına sahip olursunuz bu araçlardan bazılarından aşağıdaki aşağıda bahsedilecektir.

XCode

Xcode en önemli geliştirme aracıdır. Uygulama geliştirmeye güncelemeye yarayan intellisense desteği olan bir geliştirme editörüdür. bunun yanında Debug gibi temel işlevleride içermektedir.

XCode

Interface Builder

Interface Builder (IB) uygulamaların tasarımlarının yapılabildiği. Xcode da yazılan metod ve olaylara, tasarımdaki bileşenlerin bağlanmasını sağlayan görsel bir tasarım aracıdır.

Simulator

Simulator Uygulamalarınızı Macintosh üzerinde geliştirebilmenizi sağlayan sanal iPhone yada iPad olarak adlandırılabilir.

Instruments

Instruments yazılan uygulamaların bellek kullanımlarını ve performaslarını izleyebileceğiniz bir araçtır. Bu uygulamadan çıkaracağınız sonuçlar sayesinde daha verimli ram kullanan, daha az pil tüketen, sistem kaynaklarını daha verimli kullananan ve performaslı uygulamalar yazabilirsiniz. Uygulamanız ile ilgili performans ve zaman bazlı bazlı grafiklerin görüntülendiği birtakım modüllerin Sun Microsystems tarafından geliştirilen önemli bir araçtır.

 

 

 

SDK ile gelen toolllar bunlarla sınırlı değil ancak en önemlileri ve sık kullanacağımız araçlar bunlardır.

Hoşçakalın.

 

 


Yorumlar (1) -

arif çakıroğlu
arif çakıroğlu
5.10.2010 15:07:42 #

Çok yararlı bir makale olmuş emeğinize sağlık

Yorum ekle

  Country flag

biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading