Merhaba

iPhone yada iPad'e uygulama geliştimek için Apple' ın oldukça katı kuralları bulunmakta. Mutlaka Mac Os işletim sisteminde XCode Adında bir araçla Objective-C adında bir dil ile uygulama geliştirmek zorundasınız. Uygulamalarınızın AppStore'da ister bedava ister ücretli dağıtılabilmesi için iOS Development Programına katılıp yıllık 99$ ödeme yapmanız gerekmekte. Ama isterseniz 99$ ödemedende, iPhone yada iPad emulatöründe uygulama geliştirebilirsiniz ama bu uygulamaları AppStore'da yayınlamak için iOS Development Programına katılmanız şart! İş bununlada bitmiyor uygulamanızı Apple'a gönderiyorsunuz Apple mühendisleri uygulamanızı inceliyor test ediyor ve belirli kriterlere uyuyorsa AppStore da yayınlıyorlar. Aksi taktirde size geri dönüş yaparak burası olmamış düzeltiniz diyorlar. Uzun lafın kısası bu cihazlara uygulama geliştirmek pekte kolay olmayacak sanırım ama yinede deneyeceğim.

iPhone Development Programs

Apple bize bu konuda 4 farklı program sunmakta

1) Online Developer Program Bedava
2) Standard iPhone Developer Program  Yıllık 99$.
3) Enterprise iPhone Developer Program Yıllık 299$.
4) University iPhone Developer Program Bedava

Online Developer Program

Online Developer Program; Bedavadır iOS SDK'yı keşfetmek isteyen herkese hitap eder. Bu program ile Uygulamalarınızı sadece Simülatör üzerinde çalıştırabilirsiniz. bu hesap Uygulamalarınızı AppStore'da satmak yada ücretsiz dağıtmak için uygun değildir.Simülatör her nekadar gerçek cihazı temsil etsede, gerek hız gerekse diğer birtakım özellikler için uygulama geliştirdiğiniz bilgisayara bağımlıdır. iPad yada iPhone da bulunan Titreşim ve hareket sensörleri tam olarak simüle edilememektedir.

Standard Developer Program

Bu programda kayıt olabilmek için yıllık 99$ ödemeniz gerekmektedir. Bu program sayesinde uygulamalarınız gerçek cihazlarda test edebilir AppStore'a yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Geliştirme esnasında 100 cihaza kadar AppStore'da yayınlamadan önce test amaçlı yükleme yapabilirsiniz. eğer daha fazla cihaza test amaçlı yükleme yapmak isterseniz bu program sizin için uygun değildir.

Enterprise Developer Program

Bu programa kayıt olabilmek için yıllık 299$ ödemeniz gerekmektedir. bu programda hedef kitle 500 yada daha fazla çalışanı olan şirketlerdir. Bu hesap sayesinde Şirketler için özel olan AppStore'da Yayınlayamayacağınız uygulamaları yazıp dağıtabilirsiniz. örnek x şirketinin stok takip sistemini. bu uygulama sadece o şirketteki personeli tarafından yüklenip kullanılabilir.

University Developer Program

Üniversitelere bedava sunulan bu program için üniversitenizin bu programa dahil olması gerekmektedir ençok 200 kişiye kadar takımlar kurulabilir. Bu programda Uygulamalar AppStore'a yüklenebilir

yukarıdaki programlara kayıt olmak için  http://developer.apple.com/iphone  adresine girmeniz yeterli.

 

 


Yorum ekle

  Country flag

biuquote
  • Yorum
  • Canlı önizleme
Loading